Badania biegłości: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon NIZP-PZH
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "'''Badania biegłości (PT)''' - określenie, za pomocą międzylaboratoryjnych badań porównawczych, zdolności laborator...")
 
 
Linia 1: Linia 1:
'''Badania biegłości (PT)''' - określenie, za pomocą [[międzylaboratoryjne badania porównawcze|międzylaboratoryjnych badań porównawczych]], zdolności laboratorium do przeprowadzenia badań w określonym zakresie. Głównym ich zastosowaniem jest ocena zdolności laboratorium do kompetentnego wykonywania badań; są też narzędziem do oceny i wykazywania wiarygodności uzyskiwanych wyników. Systematyczny udział w badaniach biegłości stanowi element zarządzania [[jakość|jakością]] w laboratorium. Ang.: '''''Proficiency testing, PT'''''
+
'''Badania biegłości (PT)''' - określenie, za pomocą [[międzylaboratoryjne badania porównawcze|międzylaboratoryjnych badań porównawczych]], zdolności laboratorium do przeprowadzenia badań w określonym zakresie. Głównym ich zastosowaniem jest ocena zdolności laboratorium do kompetentnego wykonywania badań; są też narzędziem do oceny i wykazywania wiarygodności uzyskiwanych wyników. Systematyczny udział w badaniach biegłości stanowi element zarządzania [[jakość|jakością]] w laboratorium.
 +
 
 +
Ang.: '''''Proficiency testing, PT'''''

Aktualna wersja na dzień 12:56, 20 lut 2018

Badania biegłości (PT) - określenie, za pomocą międzylaboratoryjnych badań porównawczych, zdolności laboratorium do przeprowadzenia badań w określonym zakresie. Głównym ich zastosowaniem jest ocena zdolności laboratorium do kompetentnego wykonywania badań; są też narzędziem do oceny i wykazywania wiarygodności uzyskiwanych wyników. Systematyczny udział w badaniach biegłości stanowi element zarządzania jakością w laboratorium.

Ang.: Proficiency testing, PT