Badanie neurotoksyczności: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon NIZP-PZH
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "'''Badanie neurotoksyczności''' - wykonuje się na zwierzętach doświadczalnych w celu wykrycia zmian w układzie nerwowym w wyniku narażenia na substa...")
 
 
Linia 1: Linia 1:
'''Badanie neurotoksyczności''' - wykonuje się na zwierzętach doświadczalnych w celu wykrycia zmian w układzie nerwowym w wyniku [[narażenie|narażenia]] na substancję chemiczną, ich nasilenia i odwracalności w zależności od wielkości i czasu narażenia. Po zakończeniu narażenia, które w zależności od potrzeb może trwać 28, 90 dni lub 1 rok, część zwierząt poddawana jest perfuzji, poprzedzającej badania mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych, pozostałe zwierzęta obserwuje się pod kątem zmian [[metody behawioralne|behawioralnych]] (Wytyczna OECD 424). Ang.: '''''Neurotoxicity testing'''''
+
'''Badanie neurotoksyczności''' - wykonuje się na zwierzętach doświadczalnych w celu wykrycia zmian w układzie nerwowym w wyniku [[narażenie|narażenia]] na substancję chemiczną, ich nasilenia i odwracalności w zależności od wielkości i czasu narażenia. Po zakończeniu narażenia, które w zależności od potrzeb może trwać 28, 90 dni lub 1 rok, część zwierząt poddawana jest perfuzji, poprzedzającej badania mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych, pozostałe zwierzęta obserwuje się pod kątem zmian [[metody behawioralne|behawioralnych]] (Wytyczna OECD 424).
 +
 
 +
Ang.: '''''Neurotoxicity testing'''''

Aktualna wersja na dzień 12:50, 20 lut 2018

Badanie neurotoksyczności - wykonuje się na zwierzętach doświadczalnych w celu wykrycia zmian w układzie nerwowym w wyniku narażenia na substancję chemiczną, ich nasilenia i odwracalności w zależności od wielkości i czasu narażenia. Po zakończeniu narażenia, które w zależności od potrzeb może trwać 28, 90 dni lub 1 rok, część zwierząt poddawana jest perfuzji, poprzedzającej badania mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych, pozostałe zwierzęta obserwuje się pod kątem zmian behawioralnych (Wytyczna OECD 424).

Ang.: Neurotoxicity testing