Badanie przesiewowe: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon NIZP-PZH
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "'''Badanie przesiewowe (test przesiewowy)''' - w epidemiologii: metodologia, która przy zastosowaniu możliwie prostych metod umożliwia wyodrębnienie określonych cec...")
 
 
Linia 1: Linia 1:
'''Badanie przesiewowe (test przesiewowy)''' - w epidemiologii: metodologia, która przy zastosowaniu możliwie prostych metod umożliwia wyodrębnienie określonych cech lub zjawisk występujących w [[populacja|populacji]]. Podejście metodyczne, polegające na zastosowaniu prostych i szybkich testów służących do wstępnej identyfikacji osób, u których występuje dana choroba, [[czynnik ryzyka]] albo inna cecha objęta badaniem. W przypadku cechy niemożliwej do wykrycia prostymi testami badanie przesiewowe może obejmować niewielką populację badaną skomplikowanymi metodami. Badania przesiewowe wykorzystywane są również w innych dziedzinach, np. w medycynie, [[toksykologia|toksykologii]], w tym w toksykologii doświadczalnej i [[Bezpieczeństwo żywności|bezpieczeństwie żywności]]. Ang.: '''''Screening test, screening'''''
+
'''Badanie przesiewowe (test przesiewowy)''' - w epidemiologii: metodologia, która przy zastosowaniu możliwie prostych metod umożliwia wyodrębnienie określonych cech lub zjawisk występujących w [[populacja|populacji]]. Podejście metodyczne, polegające na zastosowaniu prostych i szybkich testów służących do wstępnej identyfikacji osób, u których występuje dana choroba, [[czynnik ryzyka]] albo inna cecha objęta badaniem. W przypadku cechy niemożliwej do wykrycia prostymi testami badanie przesiewowe może obejmować niewielką populację badaną skomplikowanymi metodami. Badania przesiewowe wykorzystywane są również w innych dziedzinach, np. w medycynie, [[toksykologia|toksykologii]], w tym w toksykologii doświadczalnej i [[Bezpieczeństwo żywności|bezpieczeństwie żywności]].
 +
 
 +
Ang.: '''''Screening test, screening'''''

Aktualna wersja na dzień 12:50, 20 lut 2018

Badanie przesiewowe (test przesiewowy) - w epidemiologii: metodologia, która przy zastosowaniu możliwie prostych metod umożliwia wyodrębnienie określonych cech lub zjawisk występujących w populacji. Podejście metodyczne, polegające na zastosowaniu prostych i szybkich testów służących do wstępnej identyfikacji osób, u których występuje dana choroba, czynnik ryzyka albo inna cecha objęta badaniem. W przypadku cechy niemożliwej do wykrycia prostymi testami badanie przesiewowe może obejmować niewielką populację badaną skomplikowanymi metodami. Badania przesiewowe wykorzystywane są również w innych dziedzinach, np. w medycynie, toksykologii, w tym w toksykologii doświadczalnej i bezpieczeństwie żywności.

Ang.: Screening test, screening