Badanie rakotwórczości: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon NIZP-PZH
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "'''Badanie rakotwórczości''' - wykonuje się w celu wykrycia zmian nowotworowych u zwierząt doświadczalnych w wyniku narażenia na subst...")
 
 
Linia 1: Linia 1:
'''Badanie rakotwórczości''' - wykonuje się w celu wykrycia [[nowotwór|zmian nowotworowych]] u zwierząt doświadczalnych w wyniku [[narażenie|narażenia]] na substancje chemiczne. Zgodnie z [[Wytyczne OECD|Wytycznymi OECD]] narażenie powinno trwać przez większą część życia zwierząt, w przypadku szczurów – 2 lata (Wytyczna OECD 451). W trakcie badania i po jego zakończeniu przeprowadza się badania makroskopowe i histopatologiczne wszystkich narządów i tkanek. Badanie rakotwórczości można łączyć z [[Badanie toksyczności przewlekłej|badaniami toksyczności przewlekłej]]. Ang. '''''Carcinogenicity testing'''''
+
'''Badanie rakotwórczości''' - wykonuje się w celu wykrycia [[nowotwór|zmian nowotworowych]] u zwierząt doświadczalnych w wyniku [[narażenie|narażenia]] na substancje chemiczne. Zgodnie z [[Wytyczne OECD|Wytycznymi OECD]] narażenie powinno trwać przez większą część życia zwierząt, w przypadku szczurów – 2 lata (Wytyczna OECD 451). W trakcie badania i po jego zakończeniu przeprowadza się badania makroskopowe i histopatologiczne wszystkich narządów i tkanek. Badanie rakotwórczości można łączyć z [[Badanie toksyczności przewlekłej|badaniami toksyczności przewlekłej]].
 +
 
 +
Ang. '''''Carcinogenicity testing'''''

Aktualna wersja na dzień 12:50, 20 lut 2018

Badanie rakotwórczości - wykonuje się w celu wykrycia zmian nowotworowych u zwierząt doświadczalnych w wyniku narażenia na substancje chemiczne. Zgodnie z Wytycznymi OECD narażenie powinno trwać przez większą część życia zwierząt, w przypadku szczurów – 2 lata (Wytyczna OECD 451). W trakcie badania i po jego zakończeniu przeprowadza się badania makroskopowe i histopatologiczne wszystkich narządów i tkanek. Badanie rakotwórczości można łączyć z badaniami toksyczności przewlekłej.

Ang. Carcinogenicity testing