Badanie toksycznego wpływu na rozrodczość: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon NIZP-PZH
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "'''Badanie toksycznego wpływu na rozrodczość''' - wykonuje się w celu określenia wpływu badanej substancji chemicznej na funkcje rozrodcze samców i samic zwierzą...")
 
 
Linia 1: Linia 1:
'''Badanie toksycznego wpływu na rozrodczość''' - wykonuje się w celu określenia wpływu badanej substancji chemicznej na funkcje rozrodcze samców i samic zwierząt doświadczalnych w teście jedno- lub dwupokoleniowym. [[Narażenie]] na badaną substancję ma miejsce w okresie poprzedzającym kojarzenie zwierząt, w czasie kojarzenia zwierząt, w czasie ciąży i w okresie laktacji. Polega na podawaniu badanej substancji w zróżnicowanych [[dawka|dawkach]] kilku grupom samców i samic. W badaniu dwupokoleniowym narażane na badaną substancję są również zwierzęta potomne (pokolenie F1), a obserwacje są prowadzone również w następnym pokoleniu (F2) (Wytyczne OECD 415 i 416). Ang.: '''''Reproduction toxicity generation test'''''
+
'''Badanie toksycznego wpływu na rozrodczość''' - wykonuje się w celu określenia wpływu badanej substancji chemicznej na funkcje rozrodcze samców i samic zwierząt doświadczalnych w teście jedno- lub dwupokoleniowym. [[Narażenie]] na badaną substancję ma miejsce w okresie poprzedzającym kojarzenie zwierząt, w czasie kojarzenia zwierząt, w czasie ciąży i w okresie laktacji. Polega na podawaniu badanej substancji w zróżnicowanych [[dawka|dawkach]] kilku grupom samców i samic. W badaniu dwupokoleniowym narażane na badaną substancję są również zwierzęta potomne (pokolenie F1), a obserwacje są prowadzone również w następnym pokoleniu (F2) (Wytyczne OECD 415 i 416).
 +
 
 +
Ang.: '''''Reproduction toxicity generation test'''''

Aktualna wersja na dzień 12:49, 20 lut 2018

Badanie toksycznego wpływu na rozrodczość - wykonuje się w celu określenia wpływu badanej substancji chemicznej na funkcje rozrodcze samców i samic zwierząt doświadczalnych w teście jedno- lub dwupokoleniowym. Narażenie na badaną substancję ma miejsce w okresie poprzedzającym kojarzenie zwierząt, w czasie kojarzenia zwierząt, w czasie ciąży i w okresie laktacji. Polega na podawaniu badanej substancji w zróżnicowanych dawkach kilku grupom samców i samic. W badaniu dwupokoleniowym narażane na badaną substancję są również zwierzęta potomne (pokolenie F1), a obserwacje są prowadzone również w następnym pokoleniu (F2) (Wytyczne OECD 415 i 416).

Ang.: Reproduction toxicity generation test