Bakterie termofilne: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon NIZP-PZH
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "'''Bakterie termofilne''' - szeroko rozpowszechnione w przyrodzie drobnoustroje żyjące w gorących źródłach, w nawozie, glebie, fermentujących resztkach rośli...")
 
 
Linia 1: Linia 1:
'''Bakterie termofilne''' - szeroko rozpowszechnione w przyrodzie [[drobnoustroje]] żyjące w gorących źródłach, w nawozie, glebie, fermentujących resztkach roślinnych (np. w tytoniu, sianie), jelitach niektórych zwierząt. Optimum ich wzrostu waha się od 45 do 60<sup>o</sup>C, ale niektóre z nich są zdolne do wzrostu przy znacznie wyższych temperaturach (powyżej 90<sup>o</sup>C). Te ostatnie są wykorzystywane w badaniach molekularnych. Z bakterii ''Thermus aquaticus'' pozyskiwana jest polimeraza [[Kwas deoksyrybonukleinowy|DNA]], [[Enzymy|enzym]] wykorzystywany w technice [[Łańcuchowa reakcja polimerazy|PCR]], który nie traci aktywności w temperaturze wymaganej do [[denaturacja|denaturacji]] DNA. Ang.: '''''Thermophilic bacteria'''''
+
'''Bakterie termofilne''' - szeroko rozpowszechnione w przyrodzie [[drobnoustroje]] żyjące w gorących źródłach, w nawozie, glebie, fermentujących resztkach roślinnych (np. w tytoniu, sianie), jelitach niektórych zwierząt. Optimum ich wzrostu waha się od 45 do 60<sup>o</sup>C, ale niektóre z nich są zdolne do wzrostu przy znacznie wyższych temperaturach (powyżej 90<sup>o</sup>C). Te ostatnie są wykorzystywane w badaniach molekularnych. Z bakterii ''Thermus aquaticus'' pozyskiwana jest polimeraza [[Kwas deoksyrybonukleinowy|DNA]], [[Enzymy|enzym]] wykorzystywany w technice [[Łańcuchowa reakcja polimerazy|PCR]], który nie traci aktywności w temperaturze wymaganej do [[denaturacja|denaturacji]] DNA.
 +
 
 +
Ang.: '''''Thermophilic bacteria'''''

Aktualna wersja na dzień 12:44, 20 lut 2018

Bakterie termofilne - szeroko rozpowszechnione w przyrodzie drobnoustroje żyjące w gorących źródłach, w nawozie, glebie, fermentujących resztkach roślinnych (np. w tytoniu, sianie), jelitach niektórych zwierząt. Optimum ich wzrostu waha się od 45 do 60oC, ale niektóre z nich są zdolne do wzrostu przy znacznie wyższych temperaturach (powyżej 90oC). Te ostatnie są wykorzystywane w badaniach molekularnych. Z bakterii Thermus aquaticus pozyskiwana jest polimeraza DNA, enzym wykorzystywany w technice PCR, który nie traci aktywności w temperaturze wymaganej do denaturacji DNA.

Ang.: Thermophilic bacteria