CALUX: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon NIZP-PZH
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "'''CALUX (Chemicznie aktywowana ekspresja genów lucyferazy)''' - akronim oznaczający grupę biotestów służących do wykrywania i oznaczania niektórych związków c...")
 
 
Linia 1: Linia 1:
'''CALUX (Chemicznie aktywowana ekspresja genów lucyferazy)''' - akronim oznaczający grupę biotestów służących do wykrywania i oznaczania niektórych związków chemicznych zdolnych do aktywacji [[Ekspresja genu|ekspresji genu]] reporterowego (wizualizującego) kodującego lucyferazę w zmodyfikowanych genetycznie liniach komórkowych. Gen reporterowy znajduje się pod kontrolą [[Transkrypcja|transkrypcyjną]] białkowego [[receptory|receptora]] badanych związków. Aktywowany receptor jest czynnikiem transkrypcyjnym wywołującym ekspresję lucyferazy. Sygnałem mierzonym jest [[luminescencja]] wyzwalana w wyniku [[katalizator|katalizowanej]] przez lucyferazę reakcji utleniania lucyferyny. Sygnał jest proporcjonalny do stężenia badanego związku i czasu ekspozycji w układzie badawczym. Zobacz też: [[DR-CALUX]], [[XDS-CALUX]]. Ang.: '''''Chemically activated luciferase gene expression''''', '''''CALUX'''''
+
'''CALUX (Chemicznie aktywowana ekspresja genów lucyferazy)''' - akronim oznaczający grupę biotestów służących do wykrywania i oznaczania niektórych związków chemicznych zdolnych do aktywacji [[Ekspresja genu|ekspresji genu]] reporterowego (wizualizującego) kodującego lucyferazę w zmodyfikowanych genetycznie liniach komórkowych. Gen reporterowy znajduje się pod kontrolą [[Transkrypcja|transkrypcyjną]] białkowego [[receptory|receptora]] badanych związków. Aktywowany receptor jest czynnikiem transkrypcyjnym wywołującym ekspresję lucyferazy. Sygnałem mierzonym jest [[luminescencja]] wyzwalana w wyniku [[katalizator|katalizowanej]] przez lucyferazę reakcji utleniania lucyferyny. Sygnał jest proporcjonalny do stężenia badanego związku i czasu ekspozycji w układzie badawczym. Zobacz też: [[DR-CALUX]], [[XDS-CALUX]].
 +
 
 +
Ang.: '''''Chemically activated luciferase gene expression''''', '''''CALUX'''''

Aktualna wersja na dzień 12:19, 20 lut 2018

CALUX (Chemicznie aktywowana ekspresja genów lucyferazy) - akronim oznaczający grupę biotestów służących do wykrywania i oznaczania niektórych związków chemicznych zdolnych do aktywacji ekspresji genu reporterowego (wizualizującego) kodującego lucyferazę w zmodyfikowanych genetycznie liniach komórkowych. Gen reporterowy znajduje się pod kontrolą transkrypcyjną białkowego receptora badanych związków. Aktywowany receptor jest czynnikiem transkrypcyjnym wywołującym ekspresję lucyferazy. Sygnałem mierzonym jest luminescencja wyzwalana w wyniku katalizowanej przez lucyferazę reakcji utleniania lucyferyny. Sygnał jest proporcjonalny do stężenia badanego związku i czasu ekspozycji w układzie badawczym. Zobacz też: DR-CALUX, XDS-CALUX.

Ang.: Chemically activated luciferase gene expression, CALUX