Dawka śmiertelna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon NIZP-PZH
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 1: Linia 1:
'''Dawka śmiertelna (LD)''' - ilość substancji powodująca śmierć organizmu po jednorazowym podaniu substancji. Określana jest również jako minimalna dawka śmiertelna (LD<sub>100</sub>) oznaczająca najmniejszą ilość substancji niezbędnej do spowodowania śmierci badanych zwierząt w warunkach doświadczenia. Zależy od liczby organizmów użytych do badania. doświadczenia.  
+
'''Dawka śmiertelna (LD)''' - ilość substancji powodująca śmierć organizmu po jednorazowym podaniu substancji. Określana jest również jako minimalna dawka śmiertelna (LD<sub>100</sub>) oznaczająca najmniejszą ilość substancji niezbędnej do spowodowania śmierci badanych zwierząt w warunkach doświadczenia. Zależy od liczby i gatunku organizmów użytych do badania. Nie mylić z [[dawka śmiertelna najniższa|dawką śmiertelną najniższą]].
  
 
Ang.: '''''Lethal dose, LD'''''
 
Ang.: '''''Lethal dose, LD'''''

Wersja z 12:56, 27 mar 2018

Dawka śmiertelna (LD) - ilość substancji powodująca śmierć organizmu po jednorazowym podaniu substancji. Określana jest również jako minimalna dawka śmiertelna (LD100) oznaczająca najmniejszą ilość substancji niezbędnej do spowodowania śmierci badanych zwierząt w warunkach doświadczenia. Zależy od liczby i gatunku organizmów użytych do badania. Nie mylić z dawką śmiertelną najniższą.

Ang.: Lethal dose, LD