Emisja: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon NIZP-PZH
Skocz do: nawigacja, szukaj
 
Linia 1: Linia 1:
'''Emisja''' - w [[toksykologia środowiskowa|toksykologii środowiskowej]]: wydzielanie substancji do atmosfery. Termin stosowany do opisu szybkości wydzielania substancji oraz jej/ich wydzielanej ilości; może być również stosowany w odniesieniu do hałasu, ciepła itp.
+
'''Emisja''' - w [[toksykologia środowiskowa|toksykologii środowiskowej]]: uwolnienie substancji do środowiska (np. powietrza lub wody) za źródła punktowego lub rozproszonego. Termin stosowany do opisu szybkości i ilości uwalnianej substancji, rozróżnia się emisję pochodzenia:
 +
 
 +
* antropogenicznego - uwalnianie zanieczyszczeń do atmosfery związane z działalnością człowieka
 +
 
 +
* naturalnego - naturalne uwalnianie zanieczyszczeń do atmosfery, w tym w wyniku wybuch wulkanów, naturalnych pożarów czy przenoszenia zanieczyszczeń z terenów suchych.
 +
 
 +
Termin ten stosuje się również w odniesieniu do hałasu, ciepła, promieniowania, itp.
  
 
Ang.: '''''Emission'''''
 
Ang.: '''''Emission'''''

Aktualna wersja na dzień 09:36, 2 sie 2018

Emisja - w toksykologii środowiskowej: uwolnienie substancji do środowiska (np. powietrza lub wody) za źródła punktowego lub rozproszonego. Termin stosowany do opisu szybkości i ilości uwalnianej substancji, rozróżnia się emisję pochodzenia:

  • antropogenicznego - uwalnianie zanieczyszczeń do atmosfery związane z działalnością człowieka
  • naturalnego - naturalne uwalnianie zanieczyszczeń do atmosfery, w tym w wyniku wybuch wulkanów, naturalnych pożarów czy przenoszenia zanieczyszczeń z terenów suchych.

Termin ten stosuje się również w odniesieniu do hałasu, ciepła, promieniowania, itp.

Ang.: Emission