Kompartment centralny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon NIZP-PZH
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "'''Kompartment centralny''' - w farmakokinetyce i toksykokinetyce: hipotetyczna przestrzeń w organizmie, w której zakłada się...")
 
 
Linia 1: Linia 1:
'''Kompartment centralny''' - w [[farmakokinetyka|farmakokinetyce]] i [[toksykokinetyka|toksykokinetyce]]: hipotetyczna przestrzeń w organizmie, w której zakłada się istnienie identycznego stężenia oraz sposobu rozmieszczenia substancji [[egzogrnny|egzogennej]] w określonym punkcie czasowym. Za kompartment centralny uważa się przede wszystkim krew, jednak do kompartmentu tego zalicza się często dobrze ukrwione narządy takie jak wątroba, serce czy śledziona.
+
'''Kompartment centralny''' - w [[farmakokinetyka|farmakokinetyce]] i [[toksykokinetyka|toksykokinetyce]]: hipotetyczna przestrzeń w organizmie, w której zakłada się istnienie identycznego stężenia oraz sposobu rozmieszczenia substancji [[egzogenny|egzogennej]] w określonym punkcie czasowym. Za kompartment centralny uważa się przede wszystkim krew, jednak do kompartmentu tego zalicza się często dobrze ukrwione narządy takie jak wątroba, serce czy śledziona.
  
 
Ang.: '''''Central compartment'''''
 
Ang.: '''''Central compartment'''''

Aktualna wersja na dzień 15:06, 29 sty 2018

Kompartment centralny - w farmakokinetyce i toksykokinetyce: hipotetyczna przestrzeń w organizmie, w której zakłada się istnienie identycznego stężenia oraz sposobu rozmieszczenia substancji egzogennej w określonym punkcie czasowym. Za kompartment centralny uważa się przede wszystkim krew, jednak do kompartmentu tego zalicza się często dobrze ukrwione narządy takie jak wątroba, serce czy śledziona.

Ang.: Central compartment