Minimalne stężenie śmiertelne: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon NIZP-PZH
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "'''Minimalne stężenie śmiertelne (MLC)''' - w medycynie i weterynarii: parametr charakteryzujący leki przeciwbakteryjne określający najmniejsze stężenie antybi...")
 
 
Linia 1: Linia 1:
'''Minimalne stężenie śmiertelne (MLC)''' - w medycynie i weterynarii: parametr charakteryzujący leki przeciwbakteryjne określający najmniejsze stężenie [[antybiotyki|antybiotyku]] lub chemioterapeutyku, które jeszcze zabija określone [[drobnoustroje]] (zob.). Wyznaczane jest metodą rozcieńczeń w podłożu płynnym i wyrażane w mg/l (zobacz też [[minimalne stężenie hamujące]]). Parametr stosowany również w ocenie skutecznego działania [[produkt biobójczy|produktów biobójczych]].
+
'''Minimalne stężenie śmiertelne (MLC)''' - w medycynie i weterynarii: parametr charakteryzujący leki przeciwbakteryjne określający najmniejsze stężenie [[antybiotyki|antybiotyku]] lub chemioterapeutyku, które jeszcze zabija określone [[drobnoustroje]]. Wyznaczane jest metodą rozcieńczeń w podłożu płynnym i wyrażane w mg/l (zobacz też [[minimalne stężenie hamujące]]). Parametr stosowany również w ocenie skutecznego działania [[produkt biobójczy|produktów biobójczych]].
  
 
Ang.: '''''Minimum lethal concentration, MLC'''''
 
Ang.: '''''Minimum lethal concentration, MLC'''''

Aktualna wersja na dzień 12:24, 15 lut 2018

Minimalne stężenie śmiertelne (MLC) - w medycynie i weterynarii: parametr charakteryzujący leki przeciwbakteryjne określający najmniejsze stężenie antybiotyku lub chemioterapeutyku, które jeszcze zabija określone drobnoustroje. Wyznaczane jest metodą rozcieńczeń w podłożu płynnym i wyrażane w mg/l (zobacz też minimalne stężenie hamujące). Parametr stosowany również w ocenie skutecznego działania produktów biobójczych.

Ang.: Minimum lethal concentration, MLC