Nowotwór: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon NIZP-PZH
Skocz do: nawigacja, szukaj
 
Linia 1: Linia 1:
 
Nowotwór
 
Nowotwór
*(1) Nieprawidłowy, nadmierny rozrost tkanki organizmu, nieskoordynowany z pozostałymi tkankami, trwający mimo ustąpienia czynnika, który go wywołał i nie reagujący na naturalne mechanizmy regulujące wzrost i różnicowanie [[komórka|komórek]]. W procesie nowotworowym przeważają procesy podziałów nad obumieraniem komórek (patrz też [[apoptoza]] z zahamowaniem ich zróżnicowania, początkowo w miejscu pierwotnej zmiany, następnie dochodzi do naciekania otaczających tkanek. Niekiedy występują przerzuty do innych narządów (pojawienie się wtórnych ognisk nowotworowych).  
+
*(1) Nieprawidłowy, nadmierny rozrost tkanki organizmu, nieskoordynowany z pozostałymi tkankami, trwający mimo ustąpienia czynnika, który go wywołał i nie reagujący na naturalne mechanizmy regulujące wzrost i różnicowanie [[komórka|komórek]]. W procesie nowotworowym przeważają procesy podziałów nad obumieraniem komórek (patrz też [[apoptoza]]) z zahamowaniem ich zróżnicowania, początkowo w miejscu pierwotnej zmiany, następnie dochodzi do naciekania otaczających tkanek. Niekiedy występują przerzuty do innych narządów (pojawienie się wtórnych ognisk nowotworowych).  
 
*(2) Grupa chorób, w których [[komórka|komórki]] organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki.
 
*(2) Grupa chorób, w których [[komórka|komórki]] organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki.
  
 
Ang.: '''''Neoplasm'''''
 
Ang.: '''''Neoplasm'''''

Aktualna wersja na dzień 12:27, 6 sie 2018

Nowotwór

  • (1) Nieprawidłowy, nadmierny rozrost tkanki organizmu, nieskoordynowany z pozostałymi tkankami, trwający mimo ustąpienia czynnika, który go wywołał i nie reagujący na naturalne mechanizmy regulujące wzrost i różnicowanie komórek. W procesie nowotworowym przeważają procesy podziałów nad obumieraniem komórek (patrz też apoptoza) z zahamowaniem ich zróżnicowania, początkowo w miejscu pierwotnej zmiany, następnie dochodzi do naciekania otaczających tkanek. Niekiedy występują przerzuty do innych narządów (pojawienie się wtórnych ognisk nowotworowych).
  • (2) Grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki.

Ang.: Neoplasm