Ocena wpływu na zdrowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon NIZP-PZH
Skocz do: nawigacja, szukaj
 
Linia 1: Linia 1:
'''Ocena wpływu na zdrowie''' - W terminologii dotyczącej ochrony zdrowia jest to połączenie procedur, metod i narzędzi używanych do oceny potencjalnych skutków zdrowotnych polityk, programów lub projektów, z wykorzystaniem technik jakościowych, ilościowych i partycypacyjnych. Ma na celu przedstawienie zaleceń, które mają za zadanie pomóc w dokonaniu wyboru decydentom i innym zainteresowanym stronom takich programów i projektów, które będą zapobiegać chorobom, urazom i aktywnie promować zdrowie.  
+
Ocena wpływu na zdrowie – kombinacja procedur, metod i narzędzi poprzez które polityka, program lub projekt mogą być ocenione pod względem potencjalnych skutków dla [[zdrowie|zdrowia]] populacji oraz dystrybucji tych skutków w obrębie [[populacja|populacji]].
 +
 +
Analiza ta stanowi narzędzie [[Prozdrowotna polityka publiczna|polityki prozdrowotnej]], które wspiera proces decyzyjny, dostarcza decydentom politycznym i innym zainteresowanym stronom istotnych informacji w celu minimalizacji negatywnych skutków podejmowanych działań dla zdrowia oraz maksymalizacji pozytywnych efektów.
 +
 
 +
Ocena wpływu na zdrowie jest działaniem, które składa się z kolejnych logicznych kroków i służy nadaniu odpowiedniej struktury procesowi tworzenia polityki oraz ułatwieniu tego procesu. Uwzględnia ono następujące etapy: wybór interwencji do oceny (''skrining''), utworzenie zespołu analityków, ustalenie zakresu analizy (''scoping''), szacowanie ryzyka, opracowanie zaleceń, podejmowanie decyzji, wdrożenie polityki i monitorowanie wpływu.  
  
 
Ang.: '''''Health Impact Assessment, HIA'''''
 
Ang.: '''''Health Impact Assessment, HIA'''''

Aktualna wersja na dzień 12:22, 19 kwi 2018

Ocena wpływu na zdrowie – kombinacja procedur, metod i narzędzi poprzez które polityka, program lub projekt mogą być ocenione pod względem potencjalnych skutków dla zdrowia populacji oraz dystrybucji tych skutków w obrębie populacji.

Analiza ta stanowi narzędzie polityki prozdrowotnej, które wspiera proces decyzyjny, dostarcza decydentom politycznym i innym zainteresowanym stronom istotnych informacji w celu minimalizacji negatywnych skutków podejmowanych działań dla zdrowia oraz maksymalizacji pozytywnych efektów.

Ocena wpływu na zdrowie jest działaniem, które składa się z kolejnych logicznych kroków i służy nadaniu odpowiedniej struktury procesowi tworzenia polityki oraz ułatwieniu tego procesu. Uwzględnia ono następujące etapy: wybór interwencji do oceny (skrining), utworzenie zespołu analityków, ustalenie zakresu analizy (scoping), szacowanie ryzyka, opracowanie zaleceń, podejmowanie decyzji, wdrożenie polityki i monitorowanie wpływu.

Ang.: Health Impact Assessment, HIA