Polichlorowane dibenzofurany: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon NIZP-PZH
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "'''Polichlorowane dibenzofurany (PCDF)''' - grupa chlorowanych węglowodorów aromatycznych, należących do grupy trwałe zanieczyszczenia organiczne|trwałych zaniec...")
 
Linia 1: Linia 1:
'''Polichlorowane dibenzofurany (PCDF)''' - grupa chlorowanych węglowodorów aromatycznych, należących do grupy [[trwałe zanieczyszczenia organiczne|trwałych zanieczyszczeń organicznych]], pochodnych dibenzofuranu, w których od 1 do 8 atomów wodoru zostało podstawionych atomami chloru. Teoretycznie możliwe jest istnienie 135 [[kongener|kongenerów] PCDF różniących się liczbą atomów chloru i pozycją podstawienia oraz [[toksyczność|toksycznością]].  
+
'''Polichlorowane dibenzofurany (PCDF)''' - grupa chlorowanych węglowodorów aromatycznych, należących do grupy [[trwałe zanieczyszczenia organiczne|trwałych zanieczyszczeń organicznych]], pochodnych dibenzofuranu, w których od 1 do 8 atomów wodoru zostało podstawionych atomami chloru. Teoretycznie możliwe jest istnienie 135 [[kongener|kongenerów]] PCDF różniących się liczbą atomów chloru i pozycją podstawienia oraz [[toksyczność|toksycznością]].  
  
 
Ang.: '''''Polychlorinated dibenzofurans, PCDFs'''''
 
Ang.: '''''Polychlorinated dibenzofurans, PCDFs'''''

Wersja z 17:44, 28 sty 2018

Polichlorowane dibenzofurany (PCDF) - grupa chlorowanych węglowodorów aromatycznych, należących do grupy trwałych zanieczyszczeń organicznych, pochodnych dibenzofuranu, w których od 1 do 8 atomów wodoru zostało podstawionych atomami chloru. Teoretycznie możliwe jest istnienie 135 kongenerów PCDF różniących się liczbą atomów chloru i pozycją podstawienia oraz toksycznością.

Ang.: Polychlorinated dibenzofurans, PCDFs