Rozwój społeczności: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon NIZP-PZH
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "'''Rozwój społeczności''' – proces organizacji i/lub wspierania różnych grup w społeczności, tak aby rozpoznawały one swoje problemy zdrowotne, planowały i po...")
 
(Brak różnic)

Aktualna wersja na dzień 10:05, 19 kwi 2018

Rozwój społeczności – proces organizacji i/lub wspierania różnych grup w społeczności, tak aby rozpoznawały one swoje problemy zdrowotne, planowały i podejmowały działania z wykorzystaniem strategii zmiany społecznej, a przez to nabywały i wzmacniały zdolność do decydowania o swoich sprawach.

W literaturze funkcjonują różne typologie zmiany społecznej. Klasyczna typologia Jacka Rothmana wyróżnia trzy modele organizowania społeczności:

  • Rozwój lokalny (locality development) – oddolne mobilizowanie członków społeczności po to, by uruchomić w niej procesy współpracy, samopomocy i samozaradności.
  • Akcja społeczna (social action) – mobilizowanie i organizowanie się grup pokrzywdzonych, aby mogły wpływać na decyzje podejmowane przez lokalny system polityczny i wywoływać (wymuszać) korzystne dla siebie zmiany.
  • Planowanie społeczne (social planning) – obejmuje działania inicjowane odgórnie i polega na dostosowaniu oferty usług do profilu występujących potrzeb społecznych. W praktyce oznacza tworzenie nowych instytucji świadczących usługi bądź reformowanie już istniejących.

Ang.: Community development