Tymczasowe tolerowane dzienne pobranie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon NIZP-PZH
Skocz do: nawigacja, szukaj
 
(Nie pokazano 4 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''Tymczasowe tolerowane dzienne pobranie (PTDI)''' - oszacowana na podstawie badań na zwierzętach doświadczalnych ilość substancji chemicznej w [[żywność|żywności]], w tym w wodzie do picia, która może być pobrana w ciągu 1 doby bez znaczącego [[ryzyko|ryzyka]] dla [[zdrowie|zdrowia]]. PTDI ustala się dla [[substancje zanieczyszczające żywność|zanieczyszczeń żywności]] nie podlegających [[biokoncentracja|biokoncentracji]], dla których nie ma wystarczających danych umożliwiających ustalenie [[TDI]] (zob. też [[tolerowane pobranie]]). PTDI wyraża się w mg/kg m.c. x dzień-1.  
+
'''Tymczasowe tolerowane dzienne pobranie (PTDI)''' - oszacowana na podstawie badań na zwierzętach doświadczalnych ilość substancji chemicznej w [[żywność|żywności]], w tym w wodzie do picia, która może być pobrana w ciągu 1 doby bez znaczącego [[ryzyko|ryzyka]] dla [[zdrowie|zdrowia]]. PTDI ustala się dla [[substancje zanieczyszczające żywność|zanieczyszczeń żywności]] nie podlegających [[biokoncentracja|biokoncentracji]], dla których nie ma wystarczających danych umożliwiających ustalenie [[TDI]] (zob. też [[tolerowane pobranie]]). PTDI wyraża się w mg/kg m.c. ''x'' dzień<sup>-1</sup>. Dotyczy substancji naturalnie występujących w żywności i wodzie do picia, które '''nie podlegają biokumulacji'''. Zawartości mikroelementów, zarówno niezbędnych jak i niemożliwych do uniknięciach podawane są zwykle dwie wartości, z których niższa określa zawartość pożądaną z punktu widzenia prawidłowego odżywiania, a wyższa stanowi PTDI.
 +
Wartość ta jest niekiedy określana jako PMTDI (''Provisional Maximum Tolerable Daily Intake'', Tymczasowe Najwyższe Tolerowane Dzienne Pobranie). Porównaj z '''[[PTMI]]'''.
  
 
Ang.: '''''Provisional tolerable daily intake, PTDI'''''
 
Ang.: '''''Provisional tolerable daily intake, PTDI'''''

Aktualna wersja na dzień 08:59, 3 sie 2018

Tymczasowe tolerowane dzienne pobranie (PTDI) - oszacowana na podstawie badań na zwierzętach doświadczalnych ilość substancji chemicznej w żywności, w tym w wodzie do picia, która może być pobrana w ciągu 1 doby bez znaczącego ryzyka dla zdrowia. PTDI ustala się dla zanieczyszczeń żywności nie podlegających biokoncentracji, dla których nie ma wystarczających danych umożliwiających ustalenie TDI (zob. też tolerowane pobranie). PTDI wyraża się w mg/kg m.c. x dzień-1. Dotyczy substancji naturalnie występujących w żywności i wodzie do picia, które nie podlegają biokumulacji. Zawartości mikroelementów, zarówno niezbędnych jak i niemożliwych do uniknięciach podawane są zwykle dwie wartości, z których niższa określa zawartość pożądaną z punktu widzenia prawidłowego odżywiania, a wyższa stanowi PTDI. Wartość ta jest niekiedy określana jako PMTDI (Provisional Maximum Tolerable Daily Intake, Tymczasowe Najwyższe Tolerowane Dzienne Pobranie). Porównaj z PTMI.

Ang.: Provisional tolerable daily intake, PTDI